Нетрадиційний газ: як скористатися шансом

Світ вступає в «золоте століття» природного газу. Вже сьогодні це паливо забезпечує 24% пер- винного споживання енергії планети. За даними Міжнародного енергетичного агентства, вже у найближчому майбутньому газ відіграватиме більшу роль в енергетичному балансі, оскільки до- зволяє посилити енергетичну безпеку через диверсифікацію постачань, стабілізацію систем до- ставки енергії, зниження викидів парникових газів та інших продуктів горіння.

Газ є найбільш ефективним паливом для виробництва електроенергії: нові газові турбіни комбінованого циклу можуть досягти показника перетворення тепла в 60% (5785 btu/кВт-год), тоді як найсучасніші вугільні установки не дотягують до 50% (6824 btu/кВт-год). При комбінова- ному виробництві тепла і електроенергії ефективність газу може сягати 80%. Більш того, ефектив- ність газових електростанцій не залежить від величини встановленої потужності, що характерно для вугільних та ядерних електростанцій. Генеруючі блоки на газі швидше запускаються і легко використовуються для забезпечення пікового споживання електрики, збалансування та стабіль- ної роботи мереж, особливо в моменти «провалів» виробництва з боку об’єктів відновлюваної енергетики.

Перевага над ядерною енергетикою. У порівнянні з газом, ядерна енергетика потребує вели- чезних коштів для будівництва самих генеруючих об’єктів, електричних станцій та високовольтних ліній передач для вивільнення потужностей і доставки струму до споживачів. Якщо ж взяти до уваги вимоги безпеки, проблему утилізації відпрацьованого ядерного палива та кошти на зняття АЕС з експлуатації, то вартість «атомної» кіловат-години приблизно вдвічі перевищить «газову».<